Yazılım Kalitesi Nedir?

Anasayfa / Haberler / Yazılım Kalitesi Nedir?

Yazılım Kalitesi Nedir?


Tarih: 2018-09-09

Kalite dediğimiz olan tüm kişiler ve sistemlerin "hata yapması" ve "mükemmele ulaşmayı istemesi" gerçekliğinden meydana gelen bir sistemdir. Latince anlamı ise bir şeyin nasıl oluştuğu anlamına gelen "Qualis" kelimesinden meydana çıkan "Qualitas" kelimesi ile ortaya çıkmıştır.

Yazılım Sistemlerinde Kalite Nasıl Olur?

Bu sorunun cevapları her kişide farklı olabilir. Bunun sebebi ise yazılım projeleri müşterinin istekleri çizgisinde geliştirilen sistemlerdir. Müşteri gözü ile bakıldığında ise istediği sisteminin olması ve yenilikçi arayüzlerin olması kalite anlamına gelebilir. Özellikle mesleksel olarak bakılmak istenildiğinde çözüm odaklı ve hızlı olan yazılım geliştirmek çok daha can alıcıdır, çünkü bu firmanın karlılığı söz konusudur ve ilerleyecek çok fazla proje vardır.

Program sistemi ilerleyişini etkileyen birden çok faktör var. Bunlar yazılımı yapan yazılımcılar arasında ki yazılım geliştirme metodolojisi, IDE'ler, kullanılan standartlar bunlardan sadece bir kaçı. Bundan dolayıdır ki şirketler için yazılım geliştirme kısmının kaliteli ve temiz olması hem yazılımın daha kaliteli hem de ilerleyişi önemli bir konudur.

Yazılım Kalitesi Nedir?