Sosyal Medya

Izbarco

Sosyal Medya


Sosyal Medya insanların veya markaların istemiş olduğu hedef kitlesine kendilerini/markalarını özgürce anlatabildiği ve fikirlerini söyleyebildiği internet üzerinde bulunan farklı türleri bulunan platformlardır. Günümüz de bu kadar kullanılmasının sebebi ise ilk cümle de bahsettiğimiz gibi özgürce kendilerini anlatabilmesidir. Markalar kendi tarzlarına uygun sosyal medya platformlarından birisini kullanarak ön plana çıkmasını sağlanabiliyor. Örnek verilecek olursa Instagram'ı kullanarak daha seviyeli ve sadece fotoğraflarla kendilerini ifade edebilirken LinkedIn'i seçerek tamamen kurumsal bir çizgide olduğunu gösterilebiliyor. 

Sosyal Medya, Gazete, TV ve Video gibi geleneksel iletişim araçlarından daha fazla tercih edilir. Çünkü bu platformlar tamamen herkesin erişilebilir durumda olmasıdır. Sosyal Medya herkes tarafından kullanılabilir fakat TV, Gazete gibi geleneksel medya iletişim araçları kontrol altındadır. Yapılan paylaşımlar TV, Gazete gibi yerlerde sonradan değiştirme imkanınız olmaz fakat sosyal medya sayesinde yapılan paylaşımlara anında yorum yapılıp müdahale edilebilir. Sosyal Medya kısaca özgürlüktür. Bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi de budur.

-Izbarco Ailesi Sizin İçin Ne Yapar?

İçerik Yönetimi

Sosyal Medya da bulunabilmek ve isim yapabilmek için öncelikle sürekli olarak canlı kalmak yani düzenli beslenmesi gereklidir. Markanızın çizgisini Sosyal Medya hesaplarına nasıl uygun geliri konuşuruz, düzenlemeler yaparız ve bu yönde yaratıcı içerikler üretiriz. Blog yazıları, görseller ve gifler gibi paylaşımda bulunabilecek kısımları hazırlar ve günün trendini yakalarız.

Moderatörlük

Siz sosyal medya sayfanızda, profilinizde olmasınız dahi markanız insanlar arasında sosyal medya üzerinde konuşulur. Ya da sosyal medya da olsanız bile kullanıcılar sizinle doğrudan iletişime geçemeyebilirler. Bu da hepimizin kontrolü dışında olduğundan dolayı kimse fark etmeden problemler çığ gibi büyüyerek rahatsız etmeye başlayabilir. Bu yüzden sosyal medya konusunda düzenli olarak kontrol edilimi ve uygun programlarla takip etmek önemlidir.

Kriz Yönetimi ve Çevrimiçi İtibar

Şirketiniz/Firmanız yani kısaca markanız hakkında ilgili ileride oluşabilecek krizleri önceden tahmin eder, araştırırz ve kendi senaryolarımızı çıkartırız. Daha sonra ise bu senaryolara göre uygun önlemler alarak krize sebep olacak konuları belirleriz. Bu şekilde ileri de yayılım sağlamadan önlemler alarak krizin oluşmamasını sağlarız.

Sosyal Medya Yönetimi

Markanızın Sosyal Medya da ki sayfası/profilini düzenli olarak takip ederek doğrudan gelen takipçi yorumları anında yanıtlayabiliriz. Bu da müşteri memnuniyeti sağlayarak sizin daha hızlı ve kaliteli olduğunuzu gösterir. Müşteri memnuniyeti sağlamak marka açısından gerçekten çok önemlidir.